Certifikáty
Historie firmy DŘEVOZÁVOD PRAŽAN s.r.o.
Bylo to v roce 1898, kdy František Pražan koupil pozemek proti nádraží a postavil zde pilnici se dvěma rámovými pilami. V roce 1902 pila do základů vyhořela, ale díky své důvěryhodnosti zakladatel získal úvěr na výstavbu nové pily, která začala pracovat již rok po požáru. Z důvodu transportních úspor byla pak v roce 1911 postavena v Borové u Poličky další třírámová pila. Za první světové války dokázal podnik navzdory vyvolaným hospodářským obtížím svoji produkci zvětšovat.
V roce 1919, po smrti zakladatele, převzal vedení firmy jeho syn Ladislav. Značné polomy v okolních lesích v letech 1930-31, znásobené hospodářskou krizí, měly pro podnik za následek částečné omezení výroby a její přeorientování na dřevěné obaly pro munici a pozdější výrobu škopků a sudů. V období druhé světové války dochází k dalšímu rozšíření sortimentu o výrobu podpatků a bas na lahve. Konec války a příchod sovětské armády znamenal kompletní vyrabování firmy. Léta 1945-48, po opuštění závodu sovětskou armádou a návratu majitele, probíhala ve znamení obnovy. V únoru 1948 došlo ke znárodnění. Výrobní program dalšího zpracování řeziva se zúžil pod vlivem státního plánu výhradně na vojenské muniční truhlíky.
Další požár v historii firmy, lakovny a skladu, v únoru 1989 způsobil veliké škody, a tak hlavním cílem po revoluci bylo znovuvybudování zničených objektů. Po dvouletém trvání státního podniku Dřevozávod Polička s.p. došlo v červenci 1992 k restituci a závod přešel do vlastnictví rodinné společnosti s ručením omezeným pod vedením pravnuka zakladatele firmy Ing. Petra Pražana, Ph.D.
V letech 1992-1996 byla postavena nová hala zařízená pro výrobu přepravních beden, centrální údržba nástrojů a výrobní linka na pořez tenké kulatiny. Zvýšila se sušárenská kapacita a zavedla se technologie odkorňování kulatiny a štěpkování odpadu. Dále byla postavena skladovací hala pro vysušené řezivo, pilařská linka byla vybavena třídírnami středového a bočního řeziva.
V následujících letech 1997 až 2008 byla zmodernizována manipulace ve skladu kulatiny manipulačním a třídícím vozíkem, výrazně se rozšířila klimatizační hala a byla zakoupena vícelistá zkracovací pila. Největší investiční akce v novodobé historii byla instalace nového kotle na kůru a modernizace celého topného systému.
Dále pak byla zakoupena automatická formátovací pila na velkoplošné materiály. Koncem tohoto období byla také dostavěna nová skladovací hala o rozloze 1000 m2, vystavěny 2 nové komorové sušárny řeziva a vybudován další sklad řeziva na přikoupených pozemcích.
V průběhu roku 2016 bylo zakoupeno a instalováno více než 15 různých strojů a zařízení na výrobu dřevostaveb o kterou byla rozšířena výroba pod označením KLIMADŮM.
Již v roce 1997 firma získala u prestižní britské firmy BSI mezinárodní atest jakosti výroby ISO 9001. V tomto roce se také stal Ing. Petr Pražan, Ph.D. předsedou Společenstva dřevozpracujících podniků v České republice. V roce 1998 byla firma zařazena do kodifikačního systému NATO jako subdodavatel obalů pro vojenskou techniku. Počátkem roku 2003 proběhla, jako u jednoho z prvních podniků v ČR, certifikace dle směrnic PEFC prokazující zpracování dřeva z trvale udržitelných zdrojů a zároveň byla firma certifikována dle předpisů IPPC pro tepelné ošetření obalů. Od roku 2016 je firma držitelem certifikátů opravňujících třídit konstrukční řezivo a vyrábět stavební sestavy pro výrobu dřevostaveb.
Více než stoletá historie firmy, její modernizace a rozvoj, je zárukou životaschopnosti dřevařské výroby a další prosperity i v budoucnosti.
Název projektu: FVE DŘEVOZÁVOD PRAŽAN s.r.o.
Číslo projektu: CZ.31.3.0/0.0/0.0/22_001/0000005
Popis projektu: Projekt "FVE DŘEVOZÁVOD PRAŽAN s.r.o." je spolufinancován Evropskou unií. Cílem projektu je instalace fotovoltaické elektrárny o výkonu 288 kWp včetně akumulace o kapacitě 230 kWh sloužící pro vlastní spotřebu žadatele. Za pomoci využití obnovitelných zdrojů dojde k optimalizaci zajištění elektrické energie pro podnikatelskou činnost.